HISTORIE/History - Ze žihelské zahrady

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

HISTORIE/History

     (John Roslyn): Původ plemene Dandie Dinmont Terrier se ztrácí v šeré minulosti, ale řada informací z jeho historie je známa. Pokud je známo, pochází Dandie Dinmont Terrier z údolí řeky Coquet v Northumberlandu, kde plemeno vzniklo po obou stranách anglické a skotské hranice v pohoří Cheviot Hills.

 

       První zmínku o psech "typu Dandie" nacházíme koncem 17. století. Byl ve zmíněné oblasti na farmách pracovním terierem. K řadě účelů ho používala i řada Cikánů a dráteníků, kteří tehdy přecházeli hranice, především šlo o likvidaci škodné - krys a dokonce vyder - ve vodních nádržích. Své jméno - Dandie Dinmont Terrier - samozřejmě nedostal již tehdy, ale často mu říkali podle farmy, na které se narodil, a později ho označovali jako "Pepper and Mustard terrier" - terier pepř a hořčice. Na počátku 18. století vlastnila rodina Allanů, což byla větev slavných yetelholmských Cikánů, a především Allanů "Pištců", velký počet terierů včetně rané varianty Dandie, Bedlington a Border terierů. "Pištec" byl také William Allan, který byl dráteníkem a žil v Holystonu poblíž Rothbury, zemřel v roce 1779 a byl pochován na hřbitově v Rothbury.

     Během posledních 200 let se vedla řada debat o tom, jak skutečně vzniklo plemeno Dandie Dinmont Terrier. Někdo tvrdí, že hlavní podíl na vzniku plemene nese skotský terier, jiní se zmiňují o použití křížence vydřího psa a setkáváme se dokonce i se zmínkami o jezevčíkovi.

Velké množství informací na toto téma uvádí Charles Cook ve své knize "The Dandie Dinmont Terrier", publikované v roce 1885 a v omezeném nákladu znovu vydané v roku 1989 v edici "Dogs in Print" (Psi v tisku).Název Dandie Dinmont Terrier pochází z literárního zdroje, jmenovitě novely "Guy Mannering" Sira Waltera Scotta, vydané v roce 1814. Dandie Dinmont je v této novele románovou postavou, farmářem ve skotsko-anglickém pomezí, který vlastnil velké množství terierů "pepř a hořčice", a všichni se jmenovali v souladu se svou barvou například Old Mustard (Stará hořčice), Old Pepper (Starý pepř), Little Mustard (Malá hořčice), Little Pepper (Malý pepř) atd. Farmáře z farmy Hindlee ze skotsko-anglického pomezí, který vlastnil řadu těchto terierů "pepř a hořčice" a který se před uveřejněním zmíněné novely nikdy nesetkal se Sirem Walterem Scottem, Jamese Davidsona, překřtili po vydání novely "Guy Mannering" jeho přátelé přezdívkou Dandie Dinmont a stejně začali říkat i jeho terierům, což tomuto plemeni zůstalo dodnes. "Dandie Dinmont" neboli James Davidson je pohřben v rodinném hrobě na hřbitově v Oxnamu.

     Dandie dnešních dnů je důstojným malým psem, jehož pozornost vzbudíme pomalu, ale který je plný ohně a rozhodnosti, jakmile v něm jednou "vzkypí krev". Toto plemeno velmi pomalu dozrává, Dandies často dospějí do plného rozkvětu až ve věku 2 až 3 let. Je velmi přizpůsobivý, vhodný pro práci i jako společník a sdílet s Dandies dům i život je krásným zážitkem, zajímavou zkušeností, jež se rozhodně vyplatí...

 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky